Det är Ellen och Anni Edelfelts födelsedag; Edelfelt hade dagen till ära tänkt beställa upp en flaska marsala eller en foglietto orvieto och något bakverk för att dricka deras skål med Pietro Krohn och Giovanni; Krohn motsatte sig idén och menade att vita viner är det värsta för välbefinnandet.
Pietro Krohn Alexandra Edelfelt Ellen Edelfelt GiovanniEdelfelt har varit på Forum och rotat i lämningar från gamla Rom; han börjar så småningom få en uppfattning om hur det såg ut under kejsartiden; Alexandra Edelfelt har förundrat sig över att forum är så litet; dels är den obebyggda delen ännu inte uppgrävd, dels härstammar de flesta byggnaderna från kejsartiden, då kejsarna ville förhindra folksamlingar och utplåna republikanska minnen genom att bygga nya fora [torg] med sina namn (Forum Augustinum, Forum Trojanum); basilikor som basilica Julia var öppna byggnader med pelare och tak för att skydda folket mot solen.
Rom Forum Romanum Forum Augustum Forum Traiani Basilica Julia Alexandra EdelfeltDet är varmt och omöjligt att vara ute mer än en timme; i fruktbodarna skiner apelsiner, körsbär, smultron, jordgubbar och bigarreauer; Edelfelt ville sända en korg till Ellen, Anni och Blisa [?] Edelfelt; han hälsar systrarna, Morbror Gustaf Brandt med familj och alla vänner.
Berta Edelfelt Gustaf Brandt Alexandra Edelfelt Ellen Edelfelt*Pietro Krohn ber hälsa så mycket; Krohn följer inte med till Finland; han är så efterlängtad hemma i Danmark; hans familj har bara med nödtvång förmått honom att lämna Rom.
Finland Danmark Rom Pietro Krohn*Edelfelt hoppas med Guds hjälp vara hemma omkring 10-12 juli.